Vi träffades på Franses övervåning och åt en god kolja i vitvinssås och drack ett glas vitt. Vårens alla trevliga aktiviteter planerades.



Årets första månadslunch lockade sju Rödspättor till Hönö Hamnkrog. Vi njöt av god mat, trevliga samtal och varandras sällskap.

Söndag 8 mars (Kvinnodagen): Galakväll med hjärtat i fokus




Onsdag 25 mars: 12-årsjubileum med våffelfest
Vi firade vårt jubileum på Minkeberg med våffelfest, vilket faktiskt har blivit tradition. Vi skålade i bubbel, åt goda matvåfflor och efterrättsvåfflor och fick finbesök av Monika Murklocka från Ladies in Red. Bodil Bergtunga hade ordnat ordlekspyssel och vi sjöng våra sånger, skrivna av Annika Albatross.

.jpg?etag=W%2F%221440f0-19d25c8a258%22&sourceContentType=image%2Fjpeg&ignoreAspectRatio&resize=216%2B288&extract=0%2B0%2B216%2B273&quality=85)
Vi var 20-talet Röda Hattar som samlades på Brunnsparken i finaste vårvädret och promenerade upp till Götaplatsen. Vi har nog aldrig blivit så mycket fotograferade som denna vackra solskensdag!
Christina Camelia från Ladies in Red var en utmärkt guide och berättade intressanta uppgifter om statyer och byggnader vi passerade. Hon läste också dikten "Visst gör det ont" när vi poserade vid Karin Boye.

Åtta rödspättor åt en god lunch, blev bjudna på mjukglass, satt länge och pratade över ett glas vin. Solen strålande och vinden blåste kallt, men inne var det gött.


Jnbjudna av Björkö-spättorna Kathe och Inga-Lill, trotsade 30 rödspättor värsta regn- och åskvädret och blev hämtade i båt för färd till Seaside. Där åt vi en god lunch medan vädret slog om och vi klev ut till ett strålande solsken. Vi vandrade längs kajen och shoppade på Galleri Siljans Bod och Wellanders Wardrobe där en frestande modevisning fick oss att shoppa loss bland vår- och sommarkläderna.




Vi fick en härlig utflyktsdag till södra skärgården!
Sightseeing på både Styrsö och Vrångö av Ann-Charlotte, sköna promenader i bra väder, god mat och dryck på restaurang Lotsen (deras stierneskud kan rekommenderas!) och fantastiskt trevligt sällskap.


Vinden lugnade ner sig, solen tittade fram och vi fick ännu en gång besök av hattsystrarna från stan för att fira sommaren.
Vi välkomnade med en skål i bubbel vid båtens ankomst och njöt sedan av god mat, glatt prat och sång inne på Tullhuset.
Sedan var det dags att besöka Klåvas alla butiker och caféer för bra shopping och mer umgänge.




Vilken fantastisk upplevelse det har varit för oss åtta svenska damer, som deltog med 113 andra glada, röda hattar från Belgien, Nederländerna o England. Fullt ös från morgon till midnatt med utflykter, tävlingar, överraskningar, dans o musik o riktigt god mat. Vi var alla djupt imponerade av organisationen. Och sååå himla kul.
Tio glada hattarträffades och lunchade idag. Ulla Strandnejlika underhöll oss och ägaren med sång.
Bodil Bergtunga och Anki Algblomma berättade om det convent de besökt i England förra veckan och visade foton och souvenirer från träffen.
Informerade också lite om kommande Hoot i England i maj nästa år och uppmanade intresserade att sätta upp sig på aktiviteten på hemsidan. I dagsläget endast intresseanmälan, inte bindande förrän senare.
Vi var sex glada Rödspättor som tillsammans med Rhapsody in Red and Purple och Ladies in Red fyllde en Rolfs buss (fast det var en Öckeröbuss) för en dagstur genom Bohuslän och med en snutt in i Dalsland. Första stoppet i Ljungskile för fika på Abrahamssons handelsträdgård. Rödspättorna passade passande på att förevigas tillsammans med en smuggelbåt.
På Bohusläns museum finns mycket av vår lokala historia när det gäller fiske, sjöfart, stickning och mycket annat. Här stannar man gärna igen.
På Ulkeröds gård åt vi en fantastisk lunch (hit finns det också all anledning att komma tillbaka!) och provade sedan viner från Italien.
Glada i hågen for vi vidare till Munkedals herrgård där vi fick höra om herrgårdens historia och prova franska viner.
Mycket prat i bussen på hemvägen blev det. Vi pratade även om kommande Hoot i England, maj 2027 där alla tre hattföreningarna hoppas delta. I dagsläget endast intresseanmälan, inte bindande förrän senare.









Ulla Strandnejlika hade beställt kräftor och bokat Boa i Klova för vår aktivitet. Och vilken fest det blev!
22 Rödspättor njöt mat och dryck, sjöng och skålade. Ulla Strandnejlika och Agneta Anemon bjöd på skönsång och Marianne Marulk berättade vitsar och glädjen stod högt i tak. Vi hoppas att detta kan bli en tradition!

